en-USsl-SI
Language
Search
× Search

 

DELUJEMO SKUPAJ
Kako soustvarjamo javni prostor v odmaknjenih krajih?

 

Majhne in odmaknjene kraje zaznamujejo nizka poseljenost, slabše prometne povezave, težavna dostopnost in geografske ovire. Kljub temu pa ponujajo kakovost bivanja, ki v mnogih pogledih presega tisto v mestih. V teh krajih se lahko razvije skupnostni duh, kjer se ljudje med seboj podpirajo in sodelujejo.

 

PLATFORMA “DELUJEMO SKUPAJ” VZPOSTAVLJA KATALOG DOBRIH PRAKS S PODROČJA PARTICIPACIJE V JAVNEM PROSTORU V ODMAKNJENIH KRAJIH. VABLJENI, DA SVOJE DOBRE PRAKSE PREDSTAVITE TUDI VI!

 

 

Poglej že predstavljene dobre prakse - Katalog dobrih praks

 

 

 

Soustvarjanje javnih prostorov v majhnih in odmaknjenih krajih

 

Pomembno vlogo za kakovost bivanja v majhnih in odmaknjenih krajih igrajo javni prostori, ki omogočajo srečevanja, druženje in izmenjave ter soustvarjajo identiteto kraja. V javnih prostorih se odvijajo družabni dogodki, umetniške prakse, odražajo kultura in tradicija, predvsem pa se v njih oblikujejo odnosi med ljudmi.

Ohranjanje in razvoj javnih prostorov v majhnih in odmaknjenih krajih sta ključnega pomena za zagotavljanje kakovosti bivanja. Javni prostori prispevajo, da so ti kraji privlačni za življenje in spodbujajo uporabnike k medsebojnim interakcijam.


Arnsteinova lestvica participacije

 

 

 

Soustvarjanje s sodelovanjem različnih akterjev (lokalnih prebivalcev, strokovnih in interesnih združenj, lokalne uprave in drugih deležnikov) lahko bistveno prispeva, da javni prostori postanejo živahna središča skupnosti, ki negujejo lokalno identiteto, spodbujajo sodelovanje med prebivalci in obiskovalci ter ohranjajo privlačnost majhnih in odmaknjenih krajev.

Poleg primerne fizične urejenosti so bistvena sestavina kakovostnega javnega prostora tudi aktivnosti, ki se v njem odvijajo. Te aktivnosti so lahko kulturni dogodki, izmenjava dobrin, ustvarjalne delavnice, družabni dogodki, rekreacija, igre, zabava in druge aktivnosti, ki spodbujajo človeško povezanost, izražajo lokalno kulturo in prispevajo k boljšemu psihofizičnemu zdravju.

 

 

 

KAJ?

V okviru mednarodnega projekta Smoties je ustanovljena PLATFORMA DELUJEMO SKUPAJ javni spletni portal za prepoznavanje, promocijo in podporo dobre prakse na področju participativnega oživljanja javnih prostorov v majhnih in odmaknjenih krajih. Osredotoča se na že vzpostavljene ureditve prostorov oz. aktivnosti, ki so produkt sodelovanja in povezovanja lokalnih prebivalcev in drugih akterjev. Platforma spodbuja sodelovanje in participativno urejanju prostora z lokalno skupnostjo.

KAKO?

V zavihku "ODDAJA DOBRE PRAKSE" vnesite osnovne podatke o uspešnem primeru soustvarjanja javnega prostora v majhnem oz. odmaknjenem kraju. Naložite tudi grafični material, ki najbolje predstavi vašo prakso in povezave do različnih spletnih vsebin, kjer je dobra praksa podrobneje orisana. Ne spreglejte tudi zavihka “KATALOG DOBRIH PRAKS”, ki lahko služi kot navdih in vir idej za soustvarjanje dobrega javnega prostora majhnih in odmaknjenih krajev.

ZAKAJ?

V številnih majhnih in odmaknjenih krajih obstajajo odlični primeri soustvarjanja skupnega prostora. Ker so majhni in odmaknjeni kraji že po svoji naravi manj opazni, je ta praksa manj poznana, malo raziskana, premalo promovirana, predvsem pa tudi redko deležna priznanja in podpore za delovanje in razvoj znotraj svoje občine ali celo širše. PLATFORMA DELUJEMO SKUPAJ je vzpostavljena z željo, da bi te prakse promovirali in bolje razumeli.

 

 

 

Projekt SMOTIES poteka v okviru EU-programa Ustvarjalna Evropa v partnerstvu Humana mesta / Human Cities, ki je bilo ustanovljeno leta 2006 kot iniciativa za interdisciplinarno izmenjavo na področju ustvarjanja javnega prostora. Smoties razvija nove pristope k soustvarjanju javnega prostora v odmaknjenih in majhnih krajih. Pri tem poudarja participacijo lokalne skupnosti kot glavno vodilo.

 

 

KONTAKT

 

delujemoskupaj@uirs.si

www.uirs.si

UIRS

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana

 

 

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2025 by UIRS
Back To Top