KAJ JE NAMEN PLATFORME » DELUJEMO SKUPAJ« 2024?
Platforma izpostavlja potencial majhnih in odmaknjenih krajev, ki bi jih lahko s participativnimi aktivnostmi oživili z novimi ali na novo obujenimi vsebinami. Hkrati promovira aktivno sodelovanje in participacijo pri projektih, ki gradijo skupnost. Osredotoča se predvsem na že uveljavljene projekte, ki so plod sodelovanja med lokalnimi prebivalci z namenom izboljšanja javnega prostora ter krepitev medsebojnih vezi in občutka pripadnosti kraju. Tema projekta je odprta, lahko zajema različne posege v prostor (klopi, igrišča, skupnostni vrtovi itd.), kulturne dogodke (ekološke tržnice, knjižnice na prostem itd.) ali druge oblike delovanja za krepitev skupnosti in skupnih prostorov lokalne skupnosti. Izbira predlagane dobre prakse naj bo premišljena in utemeljena s konkretnimi razlogi - jasno naj bo izražena dodana vrednost delovanja in vpetost v lokalno skupnost.
RAZLAGA POJMOV
Odmaknjen kraj: je območje (na primer naselje, del naselja, krajina), ki ga je mogoče opredeliti kot oddaljeno na podlagi različnih meril npr. majhna gostota prebivalstva, geografska ovira, pomanjkanje dobrih prometnih povezav, težave pri dostopu do objektov, socialne posebnosti in/ali delitve, ekonomska šibkost, različna subjektivna ali druga merila, ki se vam zdijo pomembna za vaše konkretne razmere. Kljub temu, da je marsikdaj za takšna območja ljudje nimajo posluha, so zakladnica materialne in nematerialne kulturne dediščine, ki jo je potrebno skrbno varovati in ohranjati.
Aktivnost: med aktivnosti umeščamo angažiranost in delovanje lokalnih prebivalcev, ki strmijo k izboljšavi odmaknjenega kraja z dolgoročnim/kratkoročnim izvajanjem različnih akcij, od graditeljskih kot so vzpostavitev skupnostnega vrtova, postavitev urbane opreme, ureditev pešpoti ipd., do kulturnih, kot so projekcije filmov, odprtja ekološke tržnice ipd. Aktivnosti so osredotočene predvsem na povezovanjem med seboj pri doseganju skupnega cilja, ki naslavlja prijetno bivalno okolje s sočlovekom.
Ruralno območje: območje z redkejšo poselitvijo, obsežnejšo rabo zemlje in primarnimi ekonomskimi dejavnostmi.
Lokalna skupnost: Skupina ljudi iz istega oz. okoliških naselji, ki si želijo izboljšati domači kraj in strmijo k skupnemu cilju.
Participacija: V splošnem gre za sodelovanje javnosti v procesih odločanja in delovanja na vseh področjih javnega življenja. V kontekstu tega projekta se osredotočamo na pomen participacije, kjer prebivalci določenega območja oblikujejo in sporočajo svoje želje, skrbi, stališča, pobude in pripombe za urejanje kraja oz. delovanje lokalne skupnosti. Ključnega pomena pri procesu participacije je poslušanje sočloveka in sprejemanje kompromisov ter doseganje skupnega cilja.
Javni prostor: Odprti ali zaprti prostor v javni ali zasebni lasti, ki je pod enakimi pogoji dostopen vsem ne glede na spol, starost, raso ali narodno ali socialno pripadnost npr. ulica, trg, park, postajališče javnega prometa, javna knjižnica.
Dobra praksa (v tem primeru): projekt, ki ga zasnuje avtor ali več avtorjev v sodelovanju z lokalnimi prebivalci z namenom, da bi izboljšali, oživili javni prostor v odmaknjenih krajih.
VPRAŠANJA IN ODGOVORI
Kdo lahko odda dobro prakso na platformi »Delujemo skupaj«?
Dobro prakso lahko odda vsakdo, ki je pri njej sodeloval/še dodeluje oziroma lahko posreduje podatke in grafične materiale s pravicami za njihovo javno objavo (ime dobre prakse, organizatorji/avtorji, lokacija, kratek opis, grafični materiali).
Ali ima platforma »Delujemo skupaj« mednarodni značaj?
Da, platforma »Delujemo skupaj« nima meja. S tem razlogom je spletna stran na voljo tudi v angleškem jeziku.
Ali se mora dobra praksa obvezno izvajati na lokaciji v javnem (odprtem) prostoru?
V kolikor se dobra praksa izvaja na zasebnih (odprtih) zemljiščih, je treba dobro obrazložiti, zakaj ima ta lokacija javen ali pol-javen značaj in jo koristi lahko poleg lastnikov tudi lokalna ali širša javnost.
Koliko dobrih praks lahko oddam?
Ni omejitev.
Ali lahko dobra praksa prihaja tudi iz urbanega območja in ne le iz majhnih in odmaknjenih krajev?
Pogojno lahko v primeru, da ima lokacija, na kateri se dobra praksa izvaja, vsaj nekatere značilnosti odmaknjenega kraja (npr. slaba dostopnost, neprivilegiranost ipd.).
V primeru dodatni vprašanj nas prosim kontaktirajte na delujemoskupaj@uirs.si